wycieczka BIRMA (MYANMAR)
Zapraszamy na atrakcyjną wyprawę do Azji – wycieczka po Birmie oraz do Bhutanu i Bangladeszu.
Główne punkty szlaku:
Bhutan, Pagan , Mandalay,
Jezioro Inle , Delta Gangesu i Brahmaputry, Bangladesz.
PROGRAM:
Dzień 1.
Wylot z Warszawy do Yangon
Dzień 2. Yangon. Przylot do Yangon , transfer do hotelu, odpoczynek po trudach podróży.
Dzień 3. Yangon. Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie miasta, będącego stolicą Birmy w latach 1886 – 2005, którego nazwa powstała z połączenia dwóch słów: yan i koun, oznaczających odpowiednio „wrogowie” i „uciekli”. Po zajęciu Birmy przez Brytyjczyków upowszechniła się angielska forma Yangon, która została zapożyczona także do innych języków zachodnich. Na początek zobaczymy pozostałości architektury kolonialnej, a następnie Świątynię Shwedagon Paya, a właściwie kompleks świątynny, który wybudowany został w północnej części miasta na wzgórzu Singuttara (58 m n.p.m.) pomiędzy VI a X wiekiem przez lud Mon. Od tamtego czasu, głównie ze względu na silne trzęsienia ziemi była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie z roku 1769. Nocleg w Rangun.
Dzień 4. Yangon – Bagan. Po śniadaniu przelot do Bagan – mistycznego miasta-księstwa, zabytkowego kompleksu uznanego za jeden z siedmiu cudów współczesnego świata. Wiele z zachowanych zabytków miasta to świątynie, stupy i klasztory. Strefa archeologiczna obejmuje kilkanaście wiosek, w których przez ponad 200 lat, począwszy od 1057 r., władcy wybudowali ok. 5 tys. świątyń ku czci Buddy. W chwili objęcia panowania nad tym regionem, założyciel pagańskiej dynastii, wybitny monarcha Anawratha, przywiózł ze sobą wielu rzemieślników, artystów, mnichów i święte księgi załadowane na 30 słoni. Zobaczymy świątynię Ananda z dwoma śladami stóp Buddy, Shwezandaw z pięciokondygnacyjną stupą, Shwezigon – złotą pagodę w tradycyjnym kształcie dzwonu, Wetkyi-in-Gubyaukgyi oraz XIII-wieczną świątynię skalną z interesującymi freskami. Wieczorem udamy się do tradycyjnej wioski, gdzie będzie można zaopatrzyć się w miejscowe pamiątki. Powrót do hotelu.
Dzień 5. Bagan – Góra Popa – Bagan. Po śniadaniu udamy się w podróż w pobliże góry Popa – nieczynnego już wulkanu, na szczycie którego, ponad 1 km od właściwego krateru – Taung Kalat, znajduje się świątynia buddyjska Popa Taung Kalat – miejsce uznawane przez mieszkańców Birmy za święte. Nazwa popa pochodzi z sanskrytu i oznacza słowo kwiat. Aby dojść do świątyni należy pokonać dokładnie 777 schodów pod blaszanym zadaszeniem, po którym skaczą małpy, na które należy uważać, ponieważ z chęcią zabierają turystom nie tylko jedzenie, ale i rozmaite przedmioty. Po południu powrót do Bagan. Po krótkim odpoczynku udamy się na wycieczkę rowerową, aby zobaczyć zachód słońca na jednym z zewnętrznych tarasów świątyni Shwezandaw, skąd roztacza się niepowtarzalny widok – setki okazałych i maleńkich świątyń, oświetlonych magicznym o tej porze dnia światłem. Powrót do hotelu.
Dzień 6. Bagan – Ayeyarwaddy. Po śniadaniu udamy się na przystań, z której popłyniemy wzdłuż Ayeyarwaddy podziwiając życie toczące się wokół rzeki. Jest to najdłuższa rzeka w kraju, już w VI wieku wykorzystywana do handlu i transportu. Po rozbudowie sieci kanałów nawadniających stała się ważnym szlakiem handlowym dla Imperium Brytyjskiego w czasie, kiedy Birma była pod panowaniem brytyjskim. Zobaczymy uprawy ryżu wzdłuż brzegów rzeki. W wodach Ayeyarwaddy żyje wiele gatunków zwierząt takich jak: delfiny, rekiny rzeczne, a nawet krokodyle. Wieczorem powrót do hotelu i nocleg.
Dzień 7. Bagan – Mandalay – Mingun. Z rana wsiądziemy na statek i rzeką Irawadi płynąc dopłyniemy do Mandalay, które było stolicą Birmy w latach 1857-1885. Blisko 60% mnichów pochodzi z Mandalay i okolic, a ilość klasztorów i dziedzictwo kulturowe robią ogromne wrażenie. W czasie rejsu będziemy Zwiedzanie miasta, m.in. słynne Pagody – Mahamuni Paya oraz Kuthodaw Paya zwana „największą księgą świata”, w której 729 marmurowych płyt, pokrytych inskrypcjami, umieszczonych jest w oddzielnych stupach. Wycieczka łodzią do Mingun, jednej z najciekawszych historycznych miejscowości leżących nad rzeką Ayeyarwaddy. Wizyta w niezwykłych pagodach – Pondawhpaya i Settawya oraz Mingun, mieszczącej legendarny dzwon ważący 101 ton, będący jednym z największych na świecie. Zwiedzanie klasztoru Mahaghadayon, największęgo na terenie Birmy, który po dzień dzisiejszy zamieszkuje ponad 1000 mnichów. Na koniec podziwianie mostu U Bein, będącego najdłuższym mostem tekowym na świecie.Wizyta na lokalnym targu i na koniec dnia podziwianie zachodu słońca ze wzgórza Mandalay. Nocleg. …
..dalszy ciąg